Základné  informácie o právnom subjekte

Základná škola v Tatranskej Lomnici patrí medzi plnoorganizované školy, ktoré poskytujú v rámci uceleného vzdelávacieho programu primárne vzdelávanie na prvom stupni ZŠ a nižšie sekundárne vzdelávanie na druhom stupni ZŠ. Súčasťou školy je ŠKD, ktorý má v súčasnosti  dve oddelenia. Zároveň je súčasťou školy školská jedáleň, ktorá poskytuje stravovanie aj materskej škole. Budova leží v krásnom prostredí Vysokých Tatier priamo pod Lomnickým štítom. Z hľadiska prostredia v ktorom je škola postavená, je prirodzené, že sa snažíme deťom vštepovať lásku k prírode. Sme škola, ktorá je zapojená do projektu Štátnych lesov TANAPu - Lesná pedagogika, ktorý realizujeme počas celého školského roka. V prípade priaznivého počasia sa snažíme realizovať hodiny telesnej výchovy, výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a činnosť ŠKD vo voľnej prírode. V rámci lyžiarskych výcvikov využívame lyžiarske strediská vo Vysokých Tatrách, upravenú ľadovú plochu na korčuľovanie žiakov počas hodín telesnej výchovy a v rámci činnosti ŠKD. Okrem športových aktivít naša škola podporuje rozvoj žiakov v oblasti umenia. Priamo v budove školy sídli Základná umelecká škola. Žiaci tak majú možnosť navštevovať jej odbory priamo v budove. Škola je zapojená do viacerých projektov, v školskom roku 2016/2017 sa  podieľame na realizácii projektu Digitalizácia vzdelávania a inovatívne metódy vo vzdelávacom procese ZŠ v Tatranskej Lomnici. Naša základná škola sa snaží plniť aj funkciu na podporu voľnočasových aktivít.   Mimoškolskú činnosť  realizujeme v spolupráci so Súkromným centrom voľného času Vyšné Hágy. Okrem týchto voľnočasových aktivít v mimovyučovacom čase prebiehajú tréningy bežeckého lyžovania pod dohľadom kvalifikovaného trénera. V školskom roku 2014/2015 sme nadviazali medzinárodnú spoluprácu so Základnou školou Pokupsko v Chorvátsku a zároveň spolupracujeme so Základnou školou Jedovnice z Čiech, v rámci spolupráce s touto školou realizujeme tieňovanie pedagogických pracovníkov.

Charakteristika žiakov

Školu prevažne navštevujú  žiaci z nášho  školského obvodu, teda z mesta Vysoké Tatry a obce Stará Lesná. Okrem týchto žiakov,  školu navštevujú aj žiaci z iných obcí napr. Veľká Lomnica, Huncovce, Ždiar. Z celkového počtu žiakov (195) je 12 žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Týmto deťom venujeme zvýšenú starostlivosť predovšetkým ustanovením funkcie asistenta učiteľa a zároveň dobrou spoluprácou s pracovníkmi Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Poprade.

Charakteristika zamestnancov

Počet zamestnancov je 28, z celkového počtu je 8 prevádzkových pracovníkov, 16 interných pedagogických zamestnancov a 4 externí pedagogickí zamestnanci. Všetci pedagogickí zamestnanci sú odborne spôsobilí. Trendom školy je cielené  systematické vzdelávanie pedagogických zamestnancov v rámci kontinuálneho vzdelávania, ktoré je každoročne aktualizované.