Aj druháci už tvoria pekné a zaujímavé projekty. Vynikajúca téma sa ponúkla v prvouke a to život mravcov a život včiel v spoločenstvách. Niektorí z nich vytvorili modely úľov a mravenísk, iní pripravili pestrofarebné plagáty plné zaujímavostí. Projekty boli vystavené na školskej chodbe, aby si ich mohli pozrieť aj ostatní žiaci. Všetci sa zhodli na tom, že druháci odviedli výbornú prácu a ich nadšenie pre tému bolo viditeľné v každom detaile. Takéto aktivity pomáhajú deťom nielen rozvíjať vedomosti, ale aj tvorivosť, spoluprácu a prezentačné schopnosti.
Mikšová, triedna učiteľka 2.B
Žiaci aj učitelia ukázali svoju tvorivosť a vynaliezavosť v bláznivých kostýmoch.
Počas posledného marcového týždňa sa žiaci našej školy zapojili do celoslovenského detského čitateľského maratónu „Čítajme si ... 2025“, počas ktorého sme si čítali literárne texty nielen v slovenskom, ale aj v anglickom, nemeckom a ruskom jazyku. Hlavným cieľom tohto projektu bolo podporiť deti a mládež v osobnostnom raste, rozvíjať čitateľské návyky a inšpirovať deti a mládež k zmysluplnému tráveniu voľného času. Zvyšovaním záujmu o knihu a literatúru podporujeme zároveň na našej škole aj myšlienku inklúzie.
Počas mesiaca marec sme sa zapojili aj do medzinárodnej súťaže v písaní listov v rukopise. Našu školu v súťaži reprezentuje 122 nádherných listov.
Dňa 28. marca sme si v našej škole pripomenuli Svetový deň vody netradičným a zábavným spôsobom. Žiaci sa zapojili do rôznych aktivít, ktoré im pomohli uvedomiť si dôležitosť vody v našom živote.
Súčasťou programu bol Kahoot! vedomostný kvíz, kde si deti preverili svoje znalosti o vode, jej kolobehu a ochrane. Nechýbali ani pokusy, pri ktorých žiaci pozorovali zaujímavé vlastnosti vody, napríklad jej reaktivitu, rozpustnosť, lom svetla a mnohé ďalšie. Zážitkom bolo aj hranie sa na učiteľov – starší žiaci si pripravili krátke aktivity o vode pre mladších spolužiakov.
Deň vody nám všetkým ukázal, že učenie môže byť nielen poučné, ale aj zábavné. Veríme, že si deti odniesli nielen nové vedomosti, ale aj inšpiráciu na ochranu tohto vzácneho prírodného zdroja.
Včerajšie vyučovanie 26.3.2025 začalo netradične ,, Burzou kníh”,rozvojom finančnej gramotnosti a ekológie. Prvá vyučovacia hodina bola venovaná predaju a kúpe kníh, ktoré deti priniesli, lebo doma im už ležali v poličke bez povšimnutia. Našli sa tu knižky básničkové, rozprávkové i náučné, ale hlavne určené pre deti.Naozaj bolo z čoho vyberať. Výhodou bola aj nízka cena týchto veľkých pokladov. Touto aktivitou si deti uvedomili, že prečítané knihy netreba hneď vyhadzovať , odnášať do zberu, ale takouto formou im dajú druhú šancu a potešia srdiečko niekoho iného.Kúpou a predajom si žiaci prehlbovali svoju finančnú gramotnosť.Aj takto sa buduje pozitívny vzťah ku knihám i čítaniu. Preto nezabudnite, že kniha je najlepším priateľom človeka, vie vás poučiť, pobaviť , rozosmiať, zlepšiť náladu a viete pri nej aj relaxovať . Bol to skvelý nápad usporiadať túto aktivitu, ktorá sa všetkým veľmi páčila. Tak hurá do čítania.
21. marca 2025 sa konalo posledné kolo Pohára ZSL a zároveň Majstrovstvá Slovenskej republiky v snowboardcrosse. Týchto pretekov sa zúčastnili štyria naši snowboardisti, ktorí podali vynikajúce výkony a obstáli v konkurencii svojich rovesníkov nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska, Maďarska a Bulharska.
Titul Majsterky Slovenska obhájila a získala už po tretíkrát v rade v kategórii do 12 rokov Amália Mária Sakáčová.
Vicemajsterkou Slovenska v kategórii do 15 rokov sa stala Gréta Zemzále a 2. miesto na Majstrovstvách SR, vo svojej kategórii do 12 rokov, obsadil Dávid Drawc.
Pohár ZSL sa túto zimu skladal zo štyroch kôl, ktoré sa pre tohtoročné snehové podmienky konali všetky na Štrbskom Plese.
V konečnom hodnotení Pohára ZSL v snowboardingu naši žiaci obsadili nasledovné umiestnenia:
1. miesto a víťazkou Pohára ZSL sa stala Amália Mária Sakáčová (4x1. miesto)
2. miesto obsadil Dávid Drawc (2.miesto, 1.miesto, 4.miesto a 5.miesto)
3. miesto si vybojovala Gréta Zemzále (2x3.miesto, 4.miesto a 2.miesto)
7. miesto v konečnom poradí obsadila Melinda Martiňuková (3x7. miesto a 8. miesto)
Našim úspešným snowboardistom ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy a do ďalšej sezóny prajeme opäť množstvo úspechov bez zranení. Ďakujeme!
Aktualizovali sme modul Školský klub detí
Dnes sa na Štrbskom Plese konalo posledné 3. kolo Školského pohára v crosse. Naši lyžiari a snowboardisti si zasúťažili so svojimi rovesníkmi z celého Slovenska a opäť podali vynikajúce výkony a reprezentovali svoju školu naozaj so cťou. Na štart posledného kola sa postavilo 12 talentovaných športovcov a spolu si domov odniesli šesť medailí.
Zlatú medailu vybojovala Amália Mária Sakáčová (snowboardcross)
Striebornú medailu získali Dávid Drawc (snowboardcross) a Jakub Pavčík (skicrosss)
Brondzovú medailu si domov odniesli Lea Stacho (skicross), Zara Tereza Korvínová (skicross) a Gréta Zemzále (snowboardcross)
Keďže dnes sa konalo posledné kolo Školského pohára, súčasťou vyhodnotenia bolo aj celkové hodnotenie po troch kolách. Naši žiaci sa v celkovom hodnotení umiestnili nasledovne:
1. miesto obsadili: Amália Mária Sakáčová (snowboardcross) a Jakub Pavčík (skicrosss)
2. miesto obsadili: Zara Tereza Korvínová (skicross) a Dávid Drawc (snowboardcross)
3. miesto obsadili: Lea Stacho (skicross) a Gréta Zemzále (snowboardcross)
4. miesto obsadila: Alexandra Čepa (skicross)
5. miesto obsadila: Katarína Kunová (skicross)
7. miesto obsadili Melinda Martyňuková (snowboardcross), Martin Kudas (skicross) a Maxim Kulanga (skicross)
a 9. miesto v celkovom hodnotení získal Dmytro Utkin (skicross).
Našim šikovným športovcom ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy počas celej zimnej sezóny a prajeme ešte veľa športových úspechov. Ďakujeme!
Aktualizovali sme modul Školský klub detí
Aj tento rok sa ako škola zúčastňujeme na charitatívnej zbierke Hodina deťom, ktorú každoročne organizuje Nadácia pre deti slovenska.
Naše dobrovoľníčky vyzbierali v škole aj v uliciach Tatranskej Lomnice krásnych 260,- eur.
Všetkým, čo prispeli veľmi pekne ĎAKUJEME.
Ak ste nás nezastihli, môžte prispieť aj priamo pomocou prázdnej sms na číslo 800. Cena sms je 4,- eurá.
Dňa 20. marca 2025 sa žiaci 3.A triedy zúčastnili netradičnej hodiny čítania, ktorá sa uskutočnila v miestnej knižnici. Táto hodina bola venovaná významnej slovenskej spisovateľke Kriste Bendovej, ktorá svojou tvorbou obohatila detskú literatúru.
Na úvod nám pani knihovníčka povedala niekoľko informácií o živote a diele Kristy Bendovej. Žiaci mali možnosť nahliadnuť do jej kníh a objaviť krásu jej rozprávok a básní pre deti. Počas hodiny si každý vybral ukážku z jej diel, ktorú si prečítal, a následne sme sa o nej rozprávali. Táto aktivita nielenže podporila ich čitateľské zručnosti, ale aj prehĺbila ich záujem o slovenskú literatúru. Na záver si žiaci overili svoje vedomosti v krátkom kvíze. Deti sa do tejto aktivity zapojili s veľkým nadšením a ukázali, že si z hodiny odniesli množstvo nových poznatkov.
Pani knihovníčka na záver priblížila deťom, prečo je marec označovaný ako mesiac knihy. Porozprávala im o histórii tohto významného mesiaca a zdôraznila dôležitosť čítania a lásky ku knihám. Hodina v knižnici bola pre žiakov 3.A triedy nielen poučná, ale aj zábavná. Veríme, že podobné aktivity budú aj naďalej podporovať ich vzťah ku knihám.
Dnes sa naši športovci zúčastnili 2. kola Školského pohára v skicrosse a snowboardcrosse na Štrbskom Plese konaného pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Za krásneho počasia si zmerali svoje sily s rovesníkmi z celého Slovenska.
Z 12 zúčastnených pretekárov našej školy 6 obsadilo medailové pozície.
Zlatú medailu si vybojovala Amália Mária Sakáčová (snowboardcross) a Jakub Pavčík (skicross)
Striebornú medailu získal Dávid Drawc (snowboardcross).
Bronzovú medailu si domov odniesli Lea Stacho (skicross), Zara Tereza Korvínová (skicross) a Gréta Zemzále (snowboardcross)
Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a držíme palce v poslednom kole, ktoré sa uskutoční zajtra opäť na Štrbskom Plese.
Dnes 20.3.2025 našu školu navštívil pán Bc. Pavol Kuna z Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách. Spolu so siedmakmi, ktorí sa na hodinách biológie venujú ľudskému telu, sme diskutovali o tom, ako sa správať pri vysokohorskej turistike, ako sa obliecť, aby sme boli dobre viditeľní, ako poskytnúť prvú pomoc v prípade potreby. Dozvedeli sme sa aj ako postupovať pri nebezpečných situáciách, videli sme videozábery zo záchranných akcií v Tatrách. Spomenuli sme aj podmienky, ktoré musí spĺňať uchádzač o pozíciu záchranára horskej záchrannej služby.
Marec je mesiac knihy, a preto sme sa so žiakmi 2.B rozhodli navštíviť miestnu knižnicu. Bola to skvelá príležitosť zoznámiť sa s rôznymi knihami a objaviť kúzlo čítania.
Pani knihovníčka nás privítala s úsmevom a porozprávala nám o tom, ako si môžeme knihy vypožičať, ako sa o ne správne starať a aké poklady knižnica ukrýva. Dozvedeli sme sa tiež, prečo je dôležité čítať každý deň.
Po krátkej prednáške sme si prečítali krátky príbeh o Miške a jej malých pacientoch. Na záver si žiaci mohli prezrieť police plné zaujímavých kníh. Niektorí siahli po rozprávkach, iní po dobrodružných príbehoch či encyklopédiách plných zaujímavostí.
Táto návšteva nás inšpirovala, aby sme čítali ešte viac. Už teraz sa tešíme na ďalší výlet do knižnice!
Milí žiaci,
zajtra 21.3. sa na našej škole, tak ako minulé roky, bude konať charitatívna zbierka Hodina deťom. Minulý rok, sme na škole aj v uliciahc Tatranskej Lomnice vyzbierali skoro 300 eur.
Všetci tí, ktorí by ste chceli zajtra prispieť na dobrú vec, si prosím doneste drobnú hotovosť.
Radi Vás zajtra uvidíme.
Dnešný 19. marec bol pre našich piatakov v znamení histórie, starých tlačí a sakrálnej
architektúry. Navštívili sme Lyceálnu knižnicu v Kežmarku, ktorá je jednou z najväčších
historických školských knižníc v strednej Európe. V tejto knižnici sa nachádza 150 000
zväzkov kníh nevyčísliteľnej historickej hodnoty a 55 unikátnych prvotlačí, čiže kníh
vytlačených v rokoch 1470 – 1500 po vynáleze kníhtlače. 2600 kníh z celkového knižničného
fondu pochádza zo 16. storočia, ide prevažne o teologickú literatúru, pretože toto storočie
bolo storočím reformácie. Obdivovali sme aj zaujímavé staré mapy. Budova bývalého
slávneho evanjelického lýcea, v ktorej je umiestnená táto knižnica je zároveň aj národnou
kultúrnou pamiatkou. Naše putovanie pokračovalo návštevou Nového evanjelického kostola,
ktorý sa svojim vzhľadom podobá synagóge. Súčasťou tohto kostola je aj mauzóleum Imricha
Thökölyho (1657 – 1705), kežmarského rodáka, bývalého majiteľa kežmarského hradu
a vodcu protihabsburského stavovského povstania. Návštevu bývalého slobodného
kráľovského mesta Kežmarok sme ukončili exkurziou v drevenom evanjelickom artikulárnom
kostole, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 2008 je zapísaný aj do zoznamu
svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Dnešné vyučovanie 19. 3. prebehlo netradičnou formou mimo triedy ako exkurzia.
V Starom Smokovci žiaci 1.A, 2.A a 4.A absolvovali vychádzku na Kalváriu a besedu
o vysokohorských nosičoch vo Švajčiarskom dome spojenú s prehliadkou mini
múzea.
V ňom mali možnosť vidieť historické pomôcky nosičov a dozvedeli sa veľa
zaujímavých informácií o ich práci. Niektorí zo žiakov aj dobrovoľne prispeli do
zbierky na prevádzku múzea, čím získali vedomosť o dobrovoľníctve.
Všetci si mohli aj prakticky vyskúšať krošne pre dospelých, ale aj pre deti.
Táto exkurzia obohatila deti o nové poznatky, informácie a praktické zručnosti.
Dnes, za krásneho počasia, sa žiaci 6., 7. a 8. ročníka zúčastnili turistickej vychádzky na Hrebienok. Okrem panoramatických výhľadov si mali možnosť prezrieť ľadové sochy v Ľadovom dóme. Určite aj táto skúsenosť posilní ich lásku k prirode a dobrodružstvu.
19.03.2025 žiaci 2.B a 3.A naštívili Beliansku jaskyňu. Cesta bola nezabudnuteľným zážitkom, ktorý nám priniesol nielen úžasnú podzemnú krásu, ale aj hlboké pochopenie prírody v okolí. Výlet začal východom na naučný chodník, ktorý nás sprevádzal až k samotnej jaskyni.
Po krátkej, ale výživnej prechádzke sme sa dostali k vstupu do Belianskej jaskyne. Sprievodca nám podal fascinujúce informácie o jej vzniku a histórii objavovania, čo ešte viac umocnilo náš zážitok.
Dňa 18.03.2025 sa v našej škole konal Deň otvorených dverí, ktorý priniesol množstvo zážitkov a príležitostí pre rodičov, budúcich prváčikov i širokú verejnosť. Návštevníci mali možnosť nahliadnuť do vyučovacieho procesu, vyskúšať si rôzne aktivity a zažiť príjemnú atmosféru našej školy.
Jedným z hlavných bodov programu bolo otvorené vyučovanie v 1. ročníku. Budúci prváčikovia mohli sledovať ako prebieha vyučovanie, a na vlastné oči sa presvedčiť o moderných a interaktívnych metódach výučby. Zapájali sa aj do aktivít, ktoré mali žiaci s pani učiteľkami pripravené.
Pre návštevníkov boli pripravené aj rôzne pohybové aktivity. Deti sa mohli zapojiť do súťaží, vyskúšať si loptové hry či prekážkové dráhy.
Tvorivé dielne ponúkli priestor pre rozvoj fantázie a zručností. V dielňach panovala veselá a priateľská atmosféra, pričom každé dieťa si odnieslo domov svoj výrobok.
Neoddeliteľnou súčasťou programu bola aj ochutnávka desiaty. Návštevníci si mohli pochutnať na zdravých a chutných jedlách, ktoré sú súčasťou školského stravovania.
Deň otvorených dverí sa niesol v priateľskej atmosfére plnej radosti a nových zážitkov. Veríme, že návštevníci si odniesli len tie najlepšie dojmy a že sa s mnohými z nich stretneme aj v budúcnosti ako so súčasťou našej školskej komunity.
Meno školy: | Základná škola, Tatranská Lomnica 14123, Vysoké Tatry |
Email školy: | zstatrlomnica@gmail.com |
Telefón: | +421 911 866 923 |
Adresa školy: | Tatranská Lomnica 14123, 05960 Tatranská Lomnica Slovakia |
Kontakt: | ekonóm: 052 4467 227
riaditeľ: 0911 866 923 výchovný poradca: 0918 735 707 školská jedáleň: 052 4467 836 |