Voľné pracovné miesta

Navigácia

Navigácia

  • Anjel Vianoc

    Anjel Vianoc,

    tatranská galéria v Poprade vyhlásila tradičnú predvianočnú výtvarnú súťaž,

    ANJEL VIANOC 2018

    pre Materské, Základné, Špeciálne, Základné umelecké a Stredné školy,

    ktorej sme sa aj my štvrtáci zúčastnili. Prezentovali sme svoj talent a výtvarnú zručnosť.

    Poslali sme svoje práce  anjelské nápady a prispeli sme k čaru Vianoc.

    Termín vernisáže výstavy a slávnostného vyhlásenia víťazov bude

    6. decembra 2018 o 14.00 v Art klube Tatranskej galérie.

  • Čítanie v knižnici

    Čítanie s porozumením by malo tvoriť kľúčovú zložku vzdelávania, malo by byť základom prípravy žiakov na reálny život.   Aktivity na podporu čítania žiakov sme si zapracovali do školských vzdelávacích programov. Súčasťou stratégie je aj aktívne využívanie školských knižníc, tzv. čitateľských kútikov

    Štvrtáci pokračujú v pravidelných návštevách knižnice v Tatranskej Lomnici. Už vedia, že  knižnica je organizovaná zbierka kníh, určená na priame používanie čitateľom. 

    Každý mesiac si prečítajú jednu knižku a obsah prezentujú pred svojimi  spolužiakmi. Vytvorili si plagát s názvom ČITATEĽ, kde si značia prečítané knihy. 

    Ich príklad nasledujú aj ich mladší spolužiaci - prváci, ktorí ich vymenili a zaujali ich vyhriate miesta v knižnici. Začali počúvať pani knihovníčku, ktorá im predstavovala nádherné rozprávkové knihy.

  • Deň tolerancie

    Dňa 19. 11. sme si pripomenuli Deň  tolerancie rozhlasovým okienkom a už s týždňovým predstihom aktivitami na hodinách slovenského jazyka, občianskej náuky, etickej výchovy a informatiky. Téma každým rokom aktuálnejšia zaslúžila si našu pozornosť. Dúfame že žiaci našej školy sú príkladom tolerantného správania.

  • Testovanie 5

    Milí piataci, 

    V stredu /21.11.2018/  Vás čaká Testovanie 5 z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. 

     

    Je nutné dodržať čas príchodu do školy do 7:30!

    Test z matematiky trvá 60 minút.

     Potom nasleduje 20 minútová prestávka na osvieženie.

     Po prestávke bude test zo slovenského jazyka a literatúry v trvaní 60 minút.

     Celkové testovanie bude ukončené približne o 12:00.

     

    Prosíme, nezabudnite si pomôcky: dve modré perá (nie atramentové alebo gumovacie) a rysovacie potreby.

     

    Veríme, že ste dobre pripravení.

    Želáme Vám veľa úspechov!

  • Oznámenie o udelení riaditeľského voľna

    Riaditeľka Základnej školy, Tatranská Lomnica 123,

    059 60 Vysoké Tatry týmto oznamuje, že  

     

    v zmysle § 150 ods. 5 zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní udeľuje

    žiakom školy 21. 11. 2018 riaditeľské voľno  

     

    z dôvodu organizačného zabezpečenia Testovania žiakov 5. ročníka. Žiaci I. stupňa budú mať podľa záujmu  zabezpečenú prevádzku ŠKD v čase od 6.30 hod. do 16.30 hod. ako aj školské stravovanie.

  • Hodina deťom

    Tohto roku sa v piatok 9.11. uskutočnil už 20. ročník celoslovenskej charitatívnej zbierky "Hodina deťom". Zapojili sme sa aj my a vybraní dobrovoľníci z radov našich žiakov prechodili krížom-krážom celú Tatranskú Lomnicu a vyzbierali krásnych 286,40 €. Takže všetkým z vás, ktorí ste prispeli, ĎAKUJEME!

  • „Tvoja knižnica je tvojím rajom...“

    V rámci Medzinárodného dňa školských knižníc naši ôsmaci a deviataci navštívili knižnicu v Tatranskej Lomnici a zabavili sa pri pozoruhodnom kvíze o Štúrovcoch a ľudovej slovesnosti. Ďalej sme sa dozvedeli zaujímavosti zo života našich národných dejateľov a dotvorili atmosféru otázkami. Tiež sme si tento deň pripomenuli aj v „rozhlasovom okienku“ na tému: Prečo čítať? a ukončili to diskusiou na daný námet. Knihy sú žriedla múdrosti a čítanie rozširuje naše obzory, či už je to doma na sedačke pri káve, v knižnici alebo v škole. Takže nezabudnime si tento deň pripomínať častejšie – čítaním dobrej knihy...

  • Beseda so spisovateľom

    Dňa 29. 10. 2018 zavítal do našej školy spisovateľ Ivan Machala. Povolaním bývalý stredoškolský profesor obohatil literárnu scénu rôznorodými titulmi, ktoré si určite našli svoje miesto medzi čitateľmi. Autor si pripravil naozaj pútavé rozprávanie pre žiakov 7.A triedy. V úvode svojej besedy vysvetlil podstatu umeleckého slova ako i pohnútky, ktoré ho doviedli k literárnej tvorbe. Pri zrode všetkého stála láska k literatúre ale i k umeniu celkovo. Autor žiakom vysvetlil, že čítaním si postupne vyselektoval tých najobľúbenejších autorov, o ktorých sa chcel dozvedieť čo najviac. A tak začal cestovať a spoznávať miesta úzko späté s obľúbenými literátmi ako i s ľuďmi, ktorí mali tú česť poznať ich. Takto vznikla aj kniha Reportér Hemingway (1980), ktorú napísal so svojím bratom Drahoslavom. Obľúbený ruský autor Konstantin Paustovskij sa stal zase predlohou na napísanie štvordielnej prózy Rok s Paustovským  s podtitulmi Jar, Leto, Jeseň a Zima  (1997-2000). V roku 1990 vyšla autorovi kniha Víťaz van Gogh, ktorá bola venovaná fenomenálnemu holandskému maliarovi – zakladateľovi postimpresionizmu. Jeho úžasný talent bol ocenený, bohužiaľ, až po jeho smrti. Jeho obraz Portrét doktora Gacheta vydražili za 82,5 milióna dolárov. Ľudovít V. Rizner – tak sa volá spisovateľ, zakladateľ slovenskej bibliografie, pedagóg, etnograf a historik zo Zemianskeho Podhradia (autorov rodák), ktorý sa stal námetom pre prózu Sedem dní (1995). Kniha Odbremenenie (2011) je knihou poviedok, v ktorej autor spracoval námety zo svojej rodnej obce. Vo svojich krátkych prózach sa v nej vracia do čias hospodárskej krízy, no nevyhýba sa ani zložitým vojnovým osudom. Z jeho rozhlasovej tvorby ešte spomeniem Čakanie na havrana – tiež o Vincentovi van Goghovi (1984), Krajinár hmlistých horizontov o Ladislavovi Medňanskom z Beckova,  významnom európskom impresionistovi (1985) či Magnus decus Hungariae o slávnom polyhistorovi Matejovi Belovi (1987).

    Autor teda postupne predstavil svojim pozorným poslucháčom vlastnú tvorbu a v závere tiež podaroval niektoré knihy z vlastnej tvorby  aj s venovaním. Beseda určite splnila svoj účel, pretože každý dotyk s literatúrou je pre našich žiakov prínosom.

    Mgr. Natália Turčeková (Machalová)

  • Halloween

  • FLORBALOVÁ SK LIGA 2018 - 2019

    Florbalová SK liga 2018-2019, ktorá je pod záštitou Nadácie TV JOJ, sa uskutočnila v dňoch 24. a 25. 10. 2018 v telocvični ZŠ s MŠ Spišské Bystré.

    Naše dievčatá a chlapci, ktorí sú členmi florbalového krúžku sa postavili na ihrisko a zmerali si sily so svojimi súpermi.  Opäť boli úspešnejšie dievčatá, ktoré dva zápasy vyhrali a dva prehrali. Chlapci nevyhrali ani jeden zápas. Všetky štyri prehrali, no ich výkony, nakoľko družstvo tvorili hlavne žiaci 6. a 7. ročníka, boli prísľubom pre ďalšie turnaje. Hanbu neurobili. 

    Výsledky chlapcov: Tatranská Lomnica – Dolný Smokovec 5:7, Tatranská Lomnica – Svit Komenského 4:7, Tatranská Lomnica – Poprad Dostojevského 4:5, Tatranská Lomnica – Spišské Bystré 4:7. Góly zaznamenali: Andrej Barnáš 7, Patrik Dráb 3, Pavol Roth 2, Oliver Vrábel 2, Adam Jarčuška 1.

    Výsledky dievčat: Tatranská Lomnica – Dolný Smokovec 2:3, Tatranská Lomnica – Svit Komenského 2:0, Tatranská Lomnica – Poprad Dostojevského 4:2, Tatranská Lomnica – Spišské Bystré 1:7. Góly zaznamenali: Timea Polorecká 3, Bianka Bukovinská 2, Lea Kováčiková 2, Veronika Jarčušková 1,  Lucia Drábová 1.

     Ďalší turnaj sa uskutoční na prelome novembra a decembra v Dolnom Smokovci.

  • Lesná pedagogika

    V piatok, 26.10. 2018, absolvovali žiaci 6.A triedy netradičnú hodinu biológie. Boli síce v triede a sedeli  vo svojich školských laviciach, ale hodinu viedol lesný pedagóg Ing. Vladimír Chovanec.  Ten si pre žiakov pripravil zaujímavú prezentáciu, prostredníctvom ktorej  im priblížil dômyselný život včelstva. Žiakom tiež predstavil rozličné včelie produkty a mali aj možnosť ochutnať med. Na záver ešte pán Chovanec zodpovedal na niekoľko zvedavých otázok detí. Netradičná vyučovacia hodina sa žiakom páčila a aj takýmto spôsobom získali veľa zaujímavých informácií.

  • Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. ročníka

    Druhý októbrový týždeň sa na našej škole uskutočnilo testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. ročníka, ktoré bolo zamerané na identifikáciu ich športového talentu. Cieľom testovania je odporučiť deťom a ich rodičom druhy športov, na ktoré majú deti predpoklady, môžu v nich byť úspešné, resp. ich budú viac baviť vzhľadom na ich danosti, ktoré im v rámci testovania vyšli. Každé otestované dieťa získa  osvedčenie, ktoré bude obsahovať zoznam odporúčaných športov.  Na testovaní sa zúčastnilo 19 prvákov.

    Testovanie pozostávalo z nasledovných testov:

    - telesná výška a telesná hmotnosť,

    - hĺbka predklonu,

    - sed-ľah,

    - opakovaná zostava s tyčou,

    - výdrž v zhybe nadhmatom,

    - skok do diaľky z miesta,

    - kotúľanie 3 lôpt,

    - člnkový beh 4x10 m,

    - vlajková naháňačka,

    - viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov.

    Testovanie splnilo svoj účel a my veríme, že pomôže deťom a ich rodičom vybrať si ten správny šport, ktorému by sa v budúcnosti mohli venovať.

     

  • Najvhodnejšie miesto pre poznávanie lesa je samotný les!

    Lesná pedagogika je environmentálne vzdelávanie zamerané na spoznávanie prírody, života v lese a objavovanie prírodných tajomstiev prostredníctvom hier a zážitkov. Je založená na zmyslovom vnímaní prírody formou zážitkového učenia – hier rozvíjajúcich všetky zložky osobnosti človeka.

    Aktivity lesnej pedagogiky prebiehajú najčastejšie priamo v prírode - v lese.
          Žiaci 4.A triedy v rámci LESNEJ  PEDAGOGIKY dňa 17. 10. 2018 absolvovali lesnú vychádzku - priamo v lese v sprievode lesníka – lesného pedagóga p. ing. Chovanca. Vydali sa cestou zo Starého Smokovca, po starej zjazdovke smerom na Hrebienok, k Vodopádom Studeného potoka a pokračovali na Štart do Tatranskej Lomnice. Počas cesty im p. Chovanec podával základné informácie o lese a lesnom hospodárstve v TANAPe , spomínal lesnú ťažbu ako lesnícku činnosť. Oboznámili sa s pojmami ako rastový simulátor, výchova porastov, zmladenie, chov a lov zveri, odborný zásah, obnoviteľný zdroj energie, biomasa, program starostlivosti o les, záujem na využívaní a ochrane lesa a iné.

    Žiakom sa táto aktivita páčila a tešia sa na ďalšiu aktivitu s lesným pedagógom pánom Chovancom.

    Ďakujeme

  • Slovensko bez drog

    Dnes,15. októbra 2018, zavítal do našej školy pán Peter Remper, ktorý sa od roku 2008 venuje problematike škodlivosti drog a tiež aj dôležitosti prevencie pred nimi.  Pôsobí ako profesionálny prednášateľ na základných i stredných školách, ale aj v detských domovoch či táboroch a je tiež spoluzakladateľom o.z. SLOVENSKO BEZ DROG. Od roku 2009 po súčasnosť zrealizoval na školách SR 5 850 prednášok. Hlavným cieľom jeho prednášok „Pravda o drogách“ je dosiahnuť u žiakov porozumenie skutočnosti, že drogy pre nikoho nie sú skutočným riešením  problémov. Cieľovou skupinou pána školiteľa boli žiaci 2. stupňa. Prednáška bola vedená formou dialógu so žiakmi, ktorý sa prelínal s odbornými faktami o drogách ale i skutočnými životnými príbehmi. Postupne tak žiakom vysvetľoval, ako fungujú drogy, prečo vzniká závislosť, aké sú najčastejšie príčiny prvého kontaktu s drogou (partia, „frajerina“, smútok, problémy...), ako je to s drogami či vitamínmi v našom tele, ale i to, ako drogy (napr. aj alkohol) vplývajú na myseľ a menia emócie. Zrozumiteľnou formou tak žiakom objasnil, že žiadne drogy za nikoho problém nevyriešia, ba práve naopak, všetko iba zhoršia, pretože počiatočnú eufóriu vystriedajú vážne zdravotné problémy a často aj smrť. Poukázal tiež na negatívne emócie (apatia, smútok, strach, nuda), ktoré netreba nechať rozvinúť a je nutné ich nahradiť emóciami pozitívnymi - a to nadšením, záujmami či cieľavedomosťou. Na záver všetci žiaci zložili „sľub protidrogového šerifa“ (podobne ako takmer 80 000 žiakov po celom Slovensku) a dostali tiež brožúrku Pravda o drogách, v ktorej sú predstavené jednotlivé drogy a ich devastačné účinky na ľudský organizmus ako i autentické príbehy drogovo závislých.  

  • Šarkaniáda v školskom klube

    Krásny slnečný týždeň sme v ŠKD využili naplno a venovali sme sa púšťaniu šarkanov. Niektoré nám vyleteli až ponad stromy, iným sa zas nechcelo, tak ostali pri zemi. No všetky deti si poriadne zabehali a zažili aj kopec srandy.

  • Exkurzia - Svět techniky Ostrava

    „Technika je spôsob, ako meniť zázraky na samozrejmosti...“

    Dňa 10.10.2018 sme navštívili Svet techniky v Ostrave. Prezreli sme si  viacero expozícií a dozvedeli sa o fungovaní vecí každodennej spotreby, ale aj zaujímavosti zo sveta vedy a techniky.

    Bolo zaujímavé a podnetné vyskúšať si interaktívne programy z oblasti biológie, fyziky, chémie, matematiky, astronómie... Mohli sme skúmať vlastné telo ako pri magnetickej rezonancii, odskúšať si vizuálne klamy, vidieť rôzne modely vlnenia, skúšať si fyzikálne vlastnosti látok, natočiť si vlastnú reláciu či predpoveď počasia. Mali sme jedinečnú možnosť objavovanie všetkými zmyslami, zrazu sme sa ocitli v úplne inom svete, ktorý nám poskytol množstvo poznania a zážitkov.

  • Návšteva Terchovej

    Žiaci prvého stupňa, dňa 10.10.2018 v rámci Európskeho dňa rodiny a školy zažili nezabudnuteľnú atmosféru, plnú dobrých zážitkov a krásnych chvíľ v Národnom parku  Malá Fatra. Malá Fatra patrí k najcennejším územiam Slovenska. Nachádza sa tu okolo 3 000 druhov bezstavovcov, 210 druhov stavovcov, z toho 15 vzácnych druhov. Najvyšší vrch je Veľký Kriváň 1709 m n. m. Najnavštevovanejšie miesto je Vrátna dolina, Snilovské sedlo, Diery, Malý a Veľký Rozsutec. Navštívili sme múzeum Juraja Jánošíka, dozvedeli sme sa o histórií a živote v obci Terchová. Juraj Jánošík, či Juro Jánošík, sa narodil 25. januára 1688 v Terchovej. Bol slávny zbojník z Horného Uhorska. Ďalej sme navštívili kostol svätého Cyrila a Metoda, kde je vystavený drevený betlehem. Betlehem je dielom tunajších chlapov, rezbárov, konštruktérov, elektromechanikov, ktorí vložili kus vlastného fortieľu i voľného času do tohto, dnes už široko-ďaleko známeho projektu. Terchovský vláčik nás povozil cez celú Terchovú, vypočuli sme si od sprievodcu zaujímavosti. V závere sme videli Terchovú z výšky rozhľadne, ktorá sa nachádza nad dedinou.

  • Okresné kolo v cezpoľnom behu

    V stredu, 3.10. 2018, sa v Dolnom Smokovci uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov a žiačok ZŠ. Družstvo našich chlapcov si v krásnom slnečnom počasí na 3km trati cezpoľného behu vybojovalo výborné 3. miesto. V konkurencii 21 škôl a 69 štartujúcich chlapcov obsadil Oliver Vrábel 6. miesto, Adam Hubač 23. a Tomáš Dorko 27. miesto. Z našich reprezentantov bola najúspešnejšia Hana Chudíková, ktorá obsadila v konkurencii 58 štartujúcich výborné 3. miesto . Družstvo dievčat  v zložení Hana Chudíková 3. Tamara Dorková 17. a  Tímea Polorecká 20. miesto na 1,5 km trati obsadilo 4. miesto z 18 štartujúcich škôl.

    Všetkým zúčastneným Blahoželáme!

  • Európsky týždeň jazykov

    Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý pripadol na 26.9., sme na našej škole zorganizovali aktivity, ktoré sa realizovali počas celého týždňa. Naši žiaci si najprv na hodinách cudzieho jazyka pripravili projekty o rôznych krajinách Európy i sveta, o ich reči i nárečiach, ktoré potom prezentovali v jednotlivých triedach. Všetko, samozrejme, v cudzom jazyku, aby sa mohli tieto informácie zdieľať s čo najväčším počtom ľudí. Najlepšie projekty, totižto, neskôr poputujú do Bratislavy a možno ešte ďalej.     

    Všetky projekty sú zatiaľ vystavené v priestoroch našej školy – a to na mieste, kde ich majú možnosť vidieť všetci žiaci. Najlepší tvorcovia projektov boli za svoju snahu odmenení náramkami, na ktorých boli napísané pozdravy v cudzích dialektoch.

    Ďalšie aktivity boli zrealizované  26.septembra, keď sme do školy prišli v tričkách s cudzojazyčnými nápismi. Nápisy však neboli len v angličtine, ale našla sa aj nemčina, francúzština, španielčina i kadejaká iná „-ina“. Okrem toho bola pre žiakov pripravená relácia v školskom rozhlase. V nej sa žiaci dozvedeli viac o tomto medzinárodnom dni, o svetových jazykoch a zaujímavostiach o nich. Po množstve zaujímavých informácií pokračovali rôzne aktivity a prednášky spojené s týmto dňom aj na ostatných predmetoch.

    Žiaci sa teda zábavnou a zaujímavou formou dozvedeli veľa cenných informácií o iných jazykoch, krajinách a ľuďoch, ktorí nimi hovoria. Priblížili si tak mnohé destinácie, ktoré považovali za vzdialené a neznáme.  Utvrdili sa tiež v tom, že znalosť cudzích jazykov je v dnešnej dobe, jednoducho, nevyhnutná.

  • Návšteva knižnice

    Čítanie je zručnosť, ktorú dieťa nevyhnutne potrebuje pre svoj ďalší život. Ak chceme, aby sa z našich detí stali dobrí čitatelia  a  dobrí žiaci, musíme im dopriať čo najviac zaujímavých situácií a stretnutí s knihou.

             My – štvrtáci sme sa vybrali do knižnice, lebo čítaniu kníh pripisujeme dôležitosť .  Zistili sme, že chlapcom sa páči, keď má kniha spád, dobrodružstvo a  bohatý dej. Zaujímali ich fakty, záhady, sci- fi, mimozemšťania. Aj v beletrii mali túžbu dostať sa k nejakým informáciám. Výber knihy sme zladili so záujmami dieťaťa. Jedného žiaka -  futbalistu zaujala kniha o futbalistoch. Celkove  nie je problém kúpiť knihy o autách, športovcoch, ufo, dinosauroch, sopkách, spevákoch... Dievčatá  zase v knihách rady sledovali osudy postáv, pekné príbehy. Majú rady dievčenské romány a rozprávky, tiež rôzne knihy o zvieratkách, filmových hrdinkách či speváčkach. Dôležité je, aby sa aj žiaci zúčastnili na výbere knihy. Aby žiak  mal  celoživotný pozitívny vzťah ku knihe  musí vidieť príklad hlavne v rodine. Ideálne je , keď dieťa svoju mamu a otca vidí doma čo najčastejšie s knihou v ruke. Pozitívny vzor je aj dnes ten najlepší výchovný prostriedok.

             Návšteva knižnice sa štvrtákom páčila a v priebehu roka ju navštívime viackrát.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Tatranská Lomnica 14123, Vysoké Tatry
    Tatranská Lomnica 14123, 05960 Tatranská Lomnica
  • +421 911 866 923

Fotogaléria

Kontakt

Meno školy: Základná škola, Tatranská Lomnica 14123, Vysoké Tatry
Email školy: zstatrlomnica@gmail.com
Telefón: +421 911 866 923
Adresa školy: Tatranská Lomnica 14123, 05960 Tatranská Lomnica
Slovakia
Kontakt: ekonóm: 052 4467 227
riaditeľ: 0911 866 923
výchovný poradca: 0918 735 707
školská jedáleň: 052 4467 836