Voľné pracovné miesta

Navigácia

Navigácia

Školský podporný tím

o školskom podpornom tíme

Školský podporný tím (ďalej len ŠPT) predstavuje v súlade s § 84a zákona 138/2019 Z. z. spolupracujúcu skupinu ľudí zostavenú z odborných a pedagogických zamestnancov školy, ktorí sa aktívne podieľajú na tvorbe rešpektujúcej kultúry školy ako učiacej sa organizácie. ŠPT pracuje nielen s deťmi, ale aj s učiteľmi a rodičmi.

 

Ciele:

  • Tím podporuje na škole žiakov a učiteľov aj tým, že pomáha spolu s vedením školy nastavovať procesy v škole, ktoré ovplyvňujú následnú prácu podporného tímu. 
  • Vyhľadávanie a identifikácia zdrojov a rizík u žiakov, tried, učiteľov (napr. nástup prvákov, prechod piatakov, podpora deviatakov, kariérny rozvoj žiakov, integrácia, príchod nového žiaka, zápis do 1. ročníka),
  • Realizovanie spätnej väzby, sociometrie tried, klímy učiteľského zboru,
  • Poradenstvo, podpora a vzdelávanie učiteľom a rodičom. Podpora vedenia školy pri napĺňaní vízie a smerovaní školy.
  • Preventívne a depistážne programy (napr. artefiletika, ranné kruhy, školské sústredenia a i.),
  • Mediácia konfliktov (s využitím nenásilnej komunikácie), pravidelná individuálna reflexia so žiakmi,
  • Cielená intervencia: reedukácia porúch učenia, skupinová i individuálna podporná terapia (arteterapia, muzikoterapia, terapia hrou...),
  • Mentoring a supervízia asistentov, podpora triednych učiteľov,
  • Aktívna spolupráca -  tento tím spolupracuje s poradenskými centrami CPPPaP, J.Curie 3760/2, Poprad, CŠPP, Partizánska 2, Poprad, SCŠPP Vysoké Tatry a tiež s triednymi učiteľmi, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi.
  • Pravidelné tímové porady, intervízie, supervízie, prípadové konferencie, vzdelávanie tímu.

Náplň práce

Školský špeciálny pedagóg

Poskytuje najmä starostlivosť žiakom so zvýšenými nárokmi na podporu, najmä žiakom s ťažkosťami v učení, žiakom s rizikovým vývinom, zúčastňuje sa prípadových stretnutí. Môže zabezpečovať aj prvý odborný intervenčný kontakt pri riešení problémov v správaní detí. Usmerňuje integráciu detí, dokumentáciu, komunikáciu s poradenským zariadením, rodičmi, realizuje identifikáciu detí s poruchami učenia, depistáže v prvých ročníkoch, rozvojové programy, zúčastňuje sa pri zápise do prvého ročníka či koordinuje triednych učiteľov a pedagogických asistentov pri edukácii detí so ŠVVP, v spolupráci s učiteľmi vypracúva IVP. Viac o činnosti ŠŠP nájdete pod týmto odkazom.

ŠŠP - PhDr. Gabriela Imriščáková

 

Výchovný a kariérový poradca

 Spolu s učiteľmi vytvára plán KVaKP v škole so zameraním na kurikulárne a mimokurikulárne aktivity v inkluzívnom procese, ktorý umožňuje žiakom nadobúdať zručnosti pre riadenie kariéry, aby si dokázali utvárať zmysluplný osobný a spoločensky relevantný pracovný život. Tiež zabezpečuje dokumentáciu, prihlášky a kariérové poradenstvo v súvislosti s prechodom na strednú školu alebo 5, 8-ročné gymnázium. Usmerňuje triednych učiteľov, navrhuje zmeny v kurikule predmetov a ŠkVP tak, aby v ňom bol čo najlepšie zohľadnený kariérový rozvoj detí. Udržuje kontakty so strednými, prípadne vysokými školami, organizuje návštevy, exkurzie, výmenné pobyty a aktivity medzi školami, besedy. Sleduje trendy vo vzdelávaní, spoznáva deti a usmerňuje ich pri výbere rôznych kariérových možností, osobitnú pozornosť venuje deťom so ŠVVP a nastaveniu ich IVP v smere kariérového rastu. Ak je to potrebné, zúčastňuje sa konzílií, prípadových komisií, stretnutí s rodičmi a pod. Ak je kariérový poradca učiteľom, a nie OZ, je dôležité, aby úzko spolupracoval s ostatnými členmi ŠPT, najmä školským psychológom a školským špeciálnym pedagógom. Viac o činnosti výchovného a karierového poradcu nájdete pod týmto odkazom.

Výchovný a karierový poradca - Mgr. Alena Barabásová

 

Koordinátor prevencie

 Realizuje preventívne a intervenčné činnosti, napr. vo vylúčených komunitách, pracuje s rodinou. Je prizývaný na stretnutia ŠPT. Je neodmysliteľnou súčasťou tímu pri nastavovaní a vyhodnocovaní uplatniteľnosti návrhov a intervencií pri práci s rodinou a komunitou.

 

Odborný zamestnanec poradenského zariadenia

 Psychológ, špeciálny pedagóg a/ alebo iný OZ realizujúci preventívne činnosti sú externými členmi tímu a podľa potreby sú prizývaní na stretnutia podporného tímu. Ich rola v tíme je metodicky a supervízne sprevádzať tím a prepájať odborných a pedagogických zamestnancov školy s poradenským zariadením, prípadne ďalšími externými subjektmi. Pri riešení komplexných prípadov poradenskí odborní zamestnanci po dohode s členmi školského podporného tímu môžu koordinovať tieto prípady.

Pedagogickí asistenti

 Pri spolupráci so školským podporným tímom spadajú  pod školských špeciálnych pedagógov podľa toho, ktoré triedy či žiakov (nielen) so ŠVVP majú v starostlivosti, ale zároveň úzko spolupracujú aj s ostatnými členmi ŠPT. Poskytujú pravidelné záznamy svojej činnosti školským špeciálnym pedagógom, ktorí ich koordinujú a metodicky vedú. Pokiaľ pedagogický asistent podporuje dieťa, ktoré je v riešení školského podporného tímu, pedagogický asistent je prizývaný k riešeniu prípadu.

Pedagogickí asistenti - Viera Hanzelyová, Lucia Juklová, Zdenka Sisková, Kristína Pogran

 

Riaditeľka školy

 Je formálne zastrešujúcim, podporným a ochranným orgánom, umožňuje rámcovú činnosť a smerovanie školského podporného tímu v súlade s legislatívou, disponuje stručným prehľadom činnosti členov tímu a zodpovedá za ich pracovnoprávne zaradenie, ochranu a podporu voči nevhodným externým zásahom. Vytvára pracovné podmienky pre ich činnosť, podporuje tím k sebaorganizácii, priberá členov tímu k rozhodnutiam (výber nových zamestnancov, prestupy nových žiakov, zápisy), ktoré majú vplyv na jeho činnosť, radí sa a posúva niektoré riešenia situácií na podporný tím, pozýva k účasti na pedagogickej rade a i. Zúčastňuje sa na stretnutiach náročnejších prípadov, ktoré si vyžadujú prepájanie s externými subjektmi, zvoláva príp. konzília, iniciuje vznik krízového intervenčného tímu po krízovej udalosti a poveruje ŠPT jeho koordinovaním, vedie k zachovávaniu postupnosti, čo znamená, že napríklad vracia prípad na riešenie do tímu v prípade, že rodičia alebo iné zložky obchádzajú školský podporný tím alebo triedneho učiteľa. Poskytuje členom tímu finančnú podporu na vzdelávanie a supervíziu, vytvára vhodné podmienky na prácu s využitím zákonných možností, s možnosťou flexibilného nastavovania pracovných činností podľa potrieb žiakov, rodičov, pedagógov, nastavuje systém získavania nadčasov za prácu, vyhýba sa prideľovaniu dozorov v škole a iných činností nesúvisiacich s ich odbornou prácou.

Riaditeľka školy - PaedDr. Lucia Baloghová

 

Triedni učitelia

Sú kľúčovými vzťahovými a zodpovednými osobami vo svojich triedach vo vzťahu k žiakom i k rodičom, ako aj k učiteľom, ktorí v danej triede učia a koordinujú výchovu a vzdelávanie v triede. Je dôležité, aby problémové situácie v triede riešili predovšetkým triedni učitelia a neboli v takýchto prípadoch obchádzaní. V prípade intervencie školského podporného tímu má byť triedny učiteľ súčasťou procesu riešenia problémov. V prípade, že s dieťaťom individuálne pracuje odborný zamestnanec, je na dohode s triednym učiteľom, ktoré informácie potrebuje vedieť, aby mohol dieťa efektívne podporiť v triede. Požiadavka na riešenie problému by mala primárne vychádzať a prechádzať cez triedneho učiteľa. Ten by mal vedieť realisticky zhodnotiť svoje sily (ani nepreceňovať ani nepodceňovať) a obracať sa na koordinátora školského podporného tímu alebo priamo na odborníkov, ktorí s dieťaťom už pracujú. Návrh na vyšetrenie pri podozrení na ŠVVP iniciujú triedni učitelia s podporou školského špeciálneho pedagóga a po komunikácii s rodičmi/ZZ dieťaťa. Školský podporný tím podľa dôvernosti svoju komunikáciu zdieľa s triednym učiteľom.

Rodičia

Sú mimoriadne dôležitou súčasťou na ceste podpory žiakov, sú partnermi pre ŠPT, asistentov a triednych učiteľov. Ich podpora a sprevádzanie dokonca môže byť neraz aj účinnejšia ako samotná práca s dieťaťom. Rodičia/ZZ by sa postupne mali stávať rovnocennými partnermi ŠPT pri podpore svojich detí, k čomu prispieva aj ich informovanosť, účasť a aktívne zapájanie do hľadania najlepšieho možného riešenia pre ich dieťa, účasť na zostavovaní IVP, plánovaní podpory dieťaťa, aktívnej komunikácii a konzíliách. Aktuálny § 7a školského zákona v prípade IVP posilňuje postavenie rodiča nielen ako informovaného, ale aj aktívne zapojeného (informovaný súhlas).

 

Členovia  školského podporného tímu pri ZŠ Tatranská Lomnica:

 

Školská špeciálna pedagogička (koordinátor ŠPT)

Výchovný poradca  (administrátor ŠPT)

Asistenti učiteľa

Koordinátor prevencie

 

 

V Tatranskej Lomnici, 30.8.2022

Prerokované v pedagogickou radou 30.08.2022

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Tatranská Lomnica 14123, Vysoké Tatry
    Tatranská Lomnica 14123, 05960 Tatranská Lomnica
  • +421 911 866 923

Fotogaléria

Kontakt

Meno školy: Základná škola, Tatranská Lomnica 14123, Vysoké Tatry
Email školy: zstatrlomnica@gmail.com
Telefón: +421 911 866 923
Adresa školy: Tatranská Lomnica 14123, 05960 Tatranská Lomnica
Slovakia
Kontakt: ekonóm: 052 4467 227
riaditeľ: 0911 866 923
výchovný poradca: 0918 735 707
školská jedáleň: 052 4467 836