Mobilita (Malé partnerstvá) - Máj 2023

Jedovnice 22.-26. Máj 2023

Začala sa nám druhá mobilita v programe Erasmus+

V pondelok 22.5.2023 sa Nám začala v poradí druhá mobilita v programe Erasmus+ “Historické ekopomôcky v inklúzivnom vzdelávaní” tentoraz v Jedovniciach na Morave.

Cestovali sme spolu s priateľmi z maďarskej partnerskej školy. Ubytovanie pri rybníku Olšovec je priamo v lone moravskej prírody.

Po večeri sme mali pripravený aj kultúrny program v miestnej ZUŠ.

V utorok 23.5.2023 sme boli privítaní žiakmi ZŠ Jedovnice tancom, spevom aj darčekmi. Učili sme sa spoločný tanec, na pamiatku si vyrobili hlinené kapre.

Popoludní sme sa pustili do hlavnej aktivity, výroby prútených košov, tzv. vrší, ktoré slúžia na chytanie rýb. Kraj, v ktorom sa nachádzame je známy svojim “rybnikářstvím” a tak je táto tvorivá činnosť veľmi príznačná.

Po večeri nás ešte čaká spoločné opekanie. Krásny úvod mobility.

Tretí deň mobility Erasmus+

Tretí deň mobilty Erasmus+ v Jedovnicích sme začali výletom do “Punkevních jeskyní” na rieke Punkva.
Nádherný komplex podzemných dómov a chodieb bol zakončený plavbou na člnoch, dlhou 450m, úzkymi chodbami a chodbičkami. Zážitok na celý život.

Počas prehliadky jaskyne sme sa ocitli aj na dne priepasti Macocha. Neuveriteľný, dychberúci pohľad na túto nádheru dokázal prekonať iba pohľad zhora.

Na vrchol priepasti sme sa vyviezli lanovkou a kochali sa výhľadom.

Po návrate do ZŠ Jedovnice pokračujeme v práci na projekte “Historické ekopomôcky v inkluzívnom vzdelávaní”. Výroba vrší a tričiek v plnom prúde.

Večer nás čaká priateľský turnaj v bowlingu.

Štvrtý deň mobility Erasmus+

Dopoludnie štvrtého dňa mobility Erasmus+ sme strávili v Brne, vo Vida parku.

Ide o miesto plné vedeckých hračiek, pokusov, vynálezov a všetkého po čom srdcia mladých vedcov túžia.

Popoludnie sme strávili ďalšou časťou hlavného programu v rámci projektu "Historické ekopomôcky v inkluzívnom vzdelávaní" a to priamo na rybníku Olšovec, pri našom kempe, kde sme si vyskúšali vlastnoručne vyrobené, prútené "vrší", lov rýb a dokonca aj jazdu na tzv. dračích lodiach.

Po večeri nás čaká diskotéka v telocvični ZŠ Jedovnice, spojená s rozlúčkovým ceremoniálom a odovzdávaním certifikátov pre účastníkov.

Rozlúčka s mobilitou Erasmus+

Vo štvrtok podvečer prebehol záverečný ceremoniál mobility Erasmus+ v projekte “Historické ekopomôcky v inkluzívnom vzdelávaní” spojený s odovzdávaním certifikátov pre účastníkov, vzájomnému obdarovaniu všetkých spriatelených škôl a diskotékou pre deti.

Dnes sme sa rozlúčili s priateľmi na ZŠ Jedovnice a vyrazili do Brna. Tam sme videli Papilonium plné motýlov a vyrazili na cestu domov.

Už teraz sa tešíme na najbližšiu mobilitu, tentoraz na jeseň v Maďarsku.