Ešte v mesiaci apríl bola našej škole doručená výzva na zapojenie sa do projektu pod názvom: Chvíle, ktorými sa neplytvá. Po doručení propagačného balíčka a dôkladnom oboznámení sa s jeho obsahom žiaci 3.A a 4.A triedy sa rozhodli, že sa do súťaže zapoja. Následne si žiaci rozdelila kartičky s pokynmi a spolu s rodičmi začali pracovať na zadaných úlohách. Potom nasledovali stretnutia v dohodnutých termínoch, na ktorých každý žiak prezentoval svoju prácu na projekte a tiež oboznámil ostatných s vypracovanou úlohou. Žiaci si tiež navzájom vymieňali názory a diskutovali o danej téme. Konkrétnym výstupom projektu bolo spoločné zariaďovanie kuchyne na plagáte - a to na základe predstáv žiakov. Takto vytvorené plagáty zasielame do súťaže a tešíme sa, že sme počas projektu získali cenné informácie. Sme radi, že vďaka našej práci obdarujeme aj neziskovú organizáciu ActionAid.
5.6.2018 zavítal do našej školy Bc. Ján Kušnirák, pracovník horskej záchrannej služby, aby oboznámil žiakov 7.A triedy so zásadami technickej a prvej pomoci. Tí si mohli vyskúšať, ako správne privolať prvú pomoc - a to priamo z nahrávky, ktorú potom následne podrobne rozobrali. Prostredníctvom prednášky sa žiaci dozvedeli množstvo prospešných informácií napr. o reťazi života či úkonoch, ktoré sú nevyhnutné na záchranu ľudského života. Samozrejme, že praktická ukážka poskytnutia prvej pomoci nemohla chýbať a resuscitáciu si žiaci v závere aj vyskúšali. Prednáška bola veľmi pútavá a poučná a my pánovi Kušnirákovi touto cestou veľmi pekne ďakujeme!
Tohtoročný Deň detí sme oslávili naozaj vynikajúco! Najprv sme si zasúťažili. Deti z každého ročníka sa mohli zúčastniť Olympiády, teda behu v miestnom parku, pričom jeho náročnosť sa zvyšovala každým ročníkom. Nasledoval úžasný koncert skupiny Iconito, vyhodnotenie Olympiády a výtvarnej súťaže.
Dúfame, že si naši žiaci, ale aj žiaci z ostatných škôl tento deň poriadne užili!
Vo štvrtok, 31.mája 2018 sme mali netradičnú hodinu čítania. Boli sme v knižnici na besede so spisovateľkou Pavlou Sabolovou. Teta spisovateľka nám porozprávala, ako píše knihy. Prečítala nám aj svoje nové básničky. Rozprávali sme sa s ňou o škole, o športe, o knihách, o našich záľubách. Nakoniec sme si spolu zaspievali. Beseda bola zaujímavá a veľmi sa nám páčila.
Saška Šestáková 2.A, Pavla Harenčárová 2.A
Poslednou akciou školského klubu detí bol dňa 29.5.2018 celoklubový Olympijský deň. Deti súťažili a sily si zmerali v štyroch disciplínach – skok do diaľky z miesta z podrepu, ľah – sed, šprint a rýchlo chôdza.
Deti boli motivované v duchu olympijskej myšlienky „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“.
Preto sa súťaže nevyhodnocovali a sladkú odmenu si odniesli všetci zúčastnení.
Dňa 25. 5. 2018 absolvovali žiaci štvrtého a piateho ročníka exkurziu do Prešova. Prvou zastávkou bola hvezdáreň a planetárium, kde sa dozvedeli rôzne zaujímavosti o Slnečnej sústave, tvare Zeme, bizarných predstavách dômyselných mudrcov z Číny a Indie, ale aj o súhvezdiach. Exkurzia potom pokračovala do Solivaru v Prešove, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Solivar kedysi zásoboval celé Rakúsko - Uhorsko. V rokoch 1571 – 1970 v ňom vyrábali 100 000 ton soli mesačne.
Navštívili sme tu komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky. Celý výrobný proces spočíval v ťažbe soľanky, jej sedimentácie, varenia a skladovania.
Exkurzia bola veľmi pútavá a poučná. Domov sme sa vrátili síce unavení, ale zato spokojní a plní nových zážitkov a informácií.
V utorok, 22. 05. 2018, sa v poľskom Zakopanom konalo 1. kolo cezpoľného behu, ktoré je súčasťou medzinárodných pretekov Tatranskej lyžiarskej ligy. Na pretekoch sa zúčastnili žiaci slovenských a poľských základných a stredných škôl. Našu školu reprezentovalo 10 žiakov. Počasie bežcom tentokrát prialo. Naši pretekári sa s traťou i konkurenciou vyrovnali veľmi dobre. Vo všetkých nami obsadených kategóriách sme v konkurencii až cca 5O bežcov na kategóriu obsadili umiestnenia v top 5.
1. miesto Adam Hubač - mladší žiaci
1. miesto Oliver Vrábel - starší žiaci
2. miesto Paulína Chudíková – najstaršie žiačky
3. miesto Hana Chudíková – staršie žiačky
4. miesto Tímea Polorecká – najstaršie žiačky
5. miesto Bianska Bukovinská – mladšie žiačky
Na pretekoch nás tiež reprezentovala Natália Danišová, Veronika Jarčušková, Mihaela Raučinová a Andreas Brabec. Tatranská bežecká liga bude ďalej pokračovať dvoma kolami cezpoľného behu na jeseň v Tatranskej Lomnici a Zakopanom.
Dňa 18.5.2018 zavítali medzi žiakov siedmeho ročníka dve študentky Lucia a Michaela z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Prostredníctvom odbornej prednášky ich oboznámili so zásadami poskytovania prvej pomoci. Prednáška obsahovala aj praktickú časť, v ktorej si žiaci mohli vyskúšať podávanie prvej pomoci na figuríne. Žiaci si tak zopakovali staronové pojmy ako stabilizovaná poloha, masáž srdca či umelé dýchanie. Súčasťou siedmackej biológie je aj ľudské telo, a tak prednáška korešpondovala s učebnými osnovami. Siedmaci sa správali príkladne, spolupracovali s budúcimi lekárkami a kládli zvedavé otázky. Z prednášky odchádzali spokojní a bohatší o nové poznatky.
Dievčatám ďakujeme za ochotu a cenné informácie.
16.5.2018 zavítalo do našej školy mobilné dopravné ihrisko. Toto podujatie je určené pre žiakov 1. stupňa a je zamerané na prevenciu pred detskou dopravnou nehodovosťou. Príslušníci Mestskej polície Vysoké Tatry informovali deti o pravidlách cestnej premávky a v simulovaných dopravných situáciách potom žiaci absolvovali výcvik. Keďže cestná premávka sa, bohužiaľ, nezaobíde bez zranení, krátky kurz prvej pomoci, ktorý deťom predviedol pracovník Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry, prišiel naozaj vhod. Žiaci boli tiež oboznámení, ako treba postupovať v prípade núdze, akým spôsobom sebe alebo zranenému privolať pomoc. Deti teda odchádzali poučené a spokojné. Každý účastník podujatia dostal ešte časopis Mladý záchranár.
Vážení rodičia,
pre veľký záujem Vám opäť ponúkame možnosť prihlásiť Vaše dieťa do denného letného tábora, ktorý organizuje Súkromné centrum voľného času Vyšné Hágy 29, Vysoké Tatry.
Miesto konania : priestory ZŠ Tatranská Lomnica
Termín : od 2.7.2018 do 27.7.2018
v čase od 7.30 hod. do 15.30 hod. (prípadne podľa dohody s rodičmi)
Poplatok : 3,50 EUR/deň + cena obeda v školskej jedálni
Prihlášku nájdete tu: http://www.scvcvysoketatry.szm.com/dokumenty.html
10. 5. 2018 sme pre deti v školskom klube zorganizovali popoludnie na kolobežkách. Cieľom bolo rozvíjať športové zručnosti a schopnosti, ale aj súťaživosť a kolektivizmus. Deti súťažili v jazde zručnosti, v jazde na čas a svoje sily si zmerali aj v nosení svojich kolobežiek. Víťazmi boli všetci zúčastnení, ktorí boli odmenení drobnou sladkosťou.
V budúcnosti ešte plánujeme uskutočniť celoklubovú športovú olympiádu, na ktorú sa už poctivo všetci pripravujeme.
V sobotu, 5.5. 2018, ZŠ Tatranská Lomnica už po tretíkrát reprezentovalo 18 žiakov na cestnom behu City Trail v Starom Smokovci. V krásnom slnečnom počasí sme vybehali pekné umiestnenia.
Ml. žiačky do 11 rokov – 500m: 1. Bianka Bukovinská
Ml. žiaci do 11 rokov – 500m: 3. Pavol Roth
St. žiačky do 15 rokov – 900m: 1. Polorecká Timea, 2. Katarína Ďuricová
Juniori – 4 km: 1. Vrábel Oliver,
Juniorky – 4 km: 2. Timea Polorecká, 3. Ema Rusiňáková
Všetkým výhercom aj zúčastneným srdečne blahoželáme za predvedené výkony!
Všetky výsledky: http://tatryvpohybe.tatry.sk/sk/podujatia/city-trail-2018
K štvrtákom vo štvrtok opäť zavítal lesný pedagóg Ing. Vladimír Chovanec. V rámci projektu Lesná pedagogika im tentokrát prišiel porozprávať o živote najrozšírenejšieho druhu medveďa - Medveďa hnedého. Prezentácia sprevádzaná odborným výkladom zaujala žiakov, ktorí si takto zopakovali známe fakty a prostredníctvom zvedavých otázok sa dozvedeli aj veľa nových informácií.
Všetci spolu sa potom presunuli do Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde si žiaci ešte rozšírili vedomosti o flóre a faune Vysokých Tatier, o ich geológii a geomorfológii. Záver zaujímavej akcie patril filmu Svišť vrchovský tatranský.
Ďakujeme!
To je názov knihy, ktorú nám dnes do školy prišiel predstaviť jej autor PaedDr. Jaroslav Švorc, vysokoškolský pedagóg, dlhoročný člen Horskej služby vo Vysokých Tatrách, človek, ktorý takmer 20 rokov pôsobil ako vysokohorský nosič na Chate pod Rysmi a jeden z popredných organizátorov známych tatranských športových podujatí. Od roku 1997 je tiež predsedom Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru vo Vysokých Tatrách.
V rámci svojej publikačnej činnosti pravidelne prispieva do rôznych časopisov a svojimi príspevkami predstavuje prácu horskej služby či dianie na vysokohorských chatách.
Ako literát sa do povedomia čitateľov dostal asi v roku 1991, keď spolu s Paľom Barabášom vydal knižku príbehov o živote vysokohorských nosičov Spod krošne veselo i vážne. Ďalej nasledovali publikácie späté, samozrejme, so životom vo Vysokých Tatrách.
Autor svojim pozorným poslucháčom – žiakom 8. a 9. A triedy najprv objasnil, že k napísaniu knihy „Smrť si nevyberá“ ho viedli nielen dlhoročné záchranárske skúsenosti, ale hlavne túžba urobiť niečo pre tých, ktorí sa často ľahkovážne púšťajú do „dobrodružstiev“, ktoré sú nad ich sily. Táto samostatná monografia predstavuje čitateľovi 50 záchranných akcií, ktoré nemali vždy šťastný koniec. Autentické svedectvo z niektorých z nich vyznelo naozaj pútavo i mrazivo zároveň. Jednoznačným cieľom knihy je vystríhanie ľudí a výzva k väčšiemu rešpektu k našim veľhorám, pretože opatrnosťou a premyslenou obozretnosťou sa dá, podľa autora, predísť zbytočnej smrti a tým aj mnohým ľudským tragédiám. Autor verí (a už sa mu to aj potvrdilo), že po prečítaní jeho knihy budú ľudia opatrnejší a zvážia riskantné túry či výstupy.
Jeho kniha však nesie v sebe ešte jedno posolstvo – a to vzdať hold náročnej záchranárskej práci, ktorá si často vyžaduje nadľudské výkony v extrémnych podmienkach a, samozrejme, riskovanie životov samotných členov HS.
Tak, nech táto kniha „pomôže“ zachrániť čo najviac ľudských životov a nech žiadny milovník hôr nezabudne: HORY PRAJÚ PRIPRAVENÝM !
V stredu, 2. 5. 2018, sa žiačka 6.A triedy, Lívia Mrugová, zúčastnila Obvodového kola recitačnej súťaže Štúrov Zvolen. Cieľom súťaže je formovať vzťah mladých ľudí k rodnému jazyku, rozvíjať verbálno-komunikačné schopnosti mládeže, skvalitňovať ich rečový prejav, vyhľadávať talentovaných žiakov, rozvíjať ich nadanie a vytvoriť konkurenčné prostredie na vzájomné porovnávanie svojich schopností.
Dnešná súťaž svoj cieľ 100 % splnila. Súťažilo sa v 3. kategóriách, pričom v každej boli kvalitní, konkurencie schopní a hlavne výborní rečníci. Naša škola mala zastúpenie v I. kategórii, žiačka Lívia Mrugová bojovala statočne, 3. miesto jej ušlo naozaj o chlp! Bohužiaľ, dve tretia miesta byť nemohli. Avšak nielen my, ale aj porota praje Lívii veľa úspechov a síl do ďalších súťaží. Veď o rok sme tam zas.
Lívii srdečne blahoželáme!
Vo štvrtok, 26. 4., sa v Poprade uskutočnilo Obvodové kolo vo florbale chlapcov a dievčat, na ktorom sa zúčastnili aj družstvá našej školy. Dievčatá skončili na peknom 2. mieste, keď porazili družstvá zo Ždiaru 3:2, a Svitu 2:1. Nad ich sily boli dievčatá zo Spišského Bystrého, s ktorými prehrali 1:5. Góly za nás strelila Vlaďa Jevčičová (5) a Timea Polorecká (1).
Chlapci prehrali obe svoje stretnutia, no naše družstvo tvorili piataci, šiestaci a siedmaci. Družstvá súperov boli zložené zo starších žiakov - deviatakov a ôsmakov. Výsledky zápasov: Tatranská Lomnica – Spišské Bystré 0:7, Tatranská Lomnica – Ždiar 1:5. Strelec nášho gólu: Paľo Roth.
Srdečne blahoželáme!
Dňa 25. 4. 2018 primátor mesta Vysoké Tatry, Ing. Ján Mokoš, prijal a odmenil najúspešnejších športovcov mesta za uplynulú sezónu 2017/18. Okrem našich najúspešnejších olympionikov – reprezentantov Slovenska v sánkovaní a zjazdovom lyžovaní, odmenil aj mladé talenty. Z našej školy boli odmenení bežci na lyžiach Oliver Vrábel a Hana Chudíková (reprezentujúci ZŠ Tatranská Lomnica a TJ Vysoké Tatry) a zjazdár Andrej Barnáš (reprezentujúci LK Tatranská Lomnica).
Všetkým úspešným športovcom gratulujeme a prajeme veľa športových úspechov.
Apríl ako mesiac lesov si pripomíname každoročne už od roku 1952. Naše lesy zaberajú 42 % z celej rozlohy, čo predstavuje asi 2 milióny ha alebo 20 tisíc km2. Lesy sú zásobárňou pitnej vody, sú našimi pľúcami, zdrojom dreva pre priemysel i vykurovanie. Majú tiež úžasnú zdravotnú aj rekreačnú funkciu, čo v tejto tatranskej oblasti netreba vari ani pripomínať. Preto je celkom prirodzené, že sa tejto problematike venujeme každoročne aj v našej škole, a tak sme si spoločne pripravili niekoľko zaujímavých aktivít.
Pani uč. Kandriková v spolupráci s Ing. Chovancom v rámci projektu Lesná pedagogika zrealizovali prvú aktivitu. Spolu so šiestakmi vysadili v Tatranskej Lomnici pri studničke až 40 stromčekov.
Na hodine informatiky mali deviataci za úlohu vytvoriť prezentáciu venovanú danej téme. Aj pani učiteľka Straňáková sa na hodinách etickej výchovy venovala problematike ochrany lesa. Žiaci si pozreli niekoľko zaujímavých dokumentov, ako napr. film P. Barabáša: Premeny Tatier, dokumentárne video Slovenskej lesníckej komory "Zomierajú postojačky" , ale nezabudli si tiež pripomenúť tragický dopad ničivej víchrice z roku 2004.
Pani vychovávateľky B. Stodolovská a P. Stracená sa so žiakmi z ŠKD tiež zapojili do akcie. Najskôr sa venovali úprave okolia školy a zbierali polámané konáre, potom žiaci z vrchnákov PET fliaš vytvárali rôzne obrazce súvisiace s prírodou. Samozrejme, že nemohol chýbať príspevok do školského rozhlasu, ktorý predniesol deviatak A. Adam. Venoval sa v ňom nenahraditeľnosti tropického pralesa. Zároveň vyhlásil výzvu, aby každý žiak v rámci tejto akcie priniesol 1kg starého papiera. Tak, asi toľko z našich aktivít.
A čo dodať na záver? Katastrofálny stav lesného porastu u nás celkovo iste nevyriešime, ale aspoň sme prispeli „svojou troškou do mlyna...“
Čokoľvek sa stane zvieratám, stane sa aj ľuďom. Všetky veci sú spojené. Čokoľvek postihne Zem, postihne aj synov Zeme (Náčelník, Seattle, 1854).
Každý rok je 22. 4. deň Zeme, ktorý si každoročne pripomíname aj my v školskom klube. Tohto roku sme sa rozhodli, že sviatok Zeme budeme oslavovať celý týždeň. Keď oslava, tak poriadna!
V pondelok sme s deťmi vyrobili čelenky Deň Zeme, hádali sme prírodovedné hádanky, tvorili obrázky prírody z PET vrchnákov. Utorok patrí nielen dvom prezentáciám – „Kedy má naša Zem sviatok“ a „Naša Zem“, ale aj lúšteniu osemsmerovky „Stromy“. Výsledkom je odkaz Zeme, aby ľudia prestali znečisťovať prírodu. Stredu venujeme zbieraniu odpadu, ktorý nepatrí do prírody a riešeniu PL Lesná správa. Štvrtok je na rade ďalší PL - Lesná ozvena. Piatok máme na pláne kreslenie obrázkov na chodník pod názvom „Zem, planéta vesmíru“.
"Až umrie posledný strom a posledná rieka bude otrávená a posledná ryba bude chytená, vtedy si uvedomíme, že peniaze sa jesť nedajú“.
Veríme, že spolu s deťmi zažívame týždeň plný poznatkov, nových vedomostí, ale aj zábavy a tvorivých zručností.
Meno školy: | Základná škola, Tatranská Lomnica 14123, Vysoké Tatry |
Email školy: | zstatrlomnica@gmail.com |
Telefón: | +421 911 866 923 |
Adresa školy: | Tatranská Lomnica 14123, 05960 Tatranská Lomnica Slovakia |
Kontakt: | ekonóm: 052 4467 227
riaditeľ: 0911 866 923 výchovný poradca: 0918 735 707 školská jedáleň: 052 4467 836 |