Projekt Erasmus+ KA1
Vzdelávaním v zahraničí zlepšíme
Tešíme sa, že naši učitelia môžu využiť možnosti programu Erasmus+, nadobudnúť medzinárodné skúsenosti, profesijne sa rozvíjať a týmto spôsobom zabezpečiť kvalitnejšiu výučbu. Veríme, že vzdelávania budú prínosné.
• Kľúčová akcia: Vzdelávacia mobilita jednotlivcov
• Kód akreditácie: 2021-1-SK01-KA120-SCH-000047514
• Začiatok platnosti akreditácie: 1. februára 2022
• Koniec platnosti akreditácie: 31. decembra 2027
• Ciele:
• Cieľ 1: Podporiť inklúziu v základnej škole pomocou celoživotného vzdelávania v medzinárodnom prostredí.
• Cieľ 2: Podporiť ekologickú gramotnosť žiakov cez zvyšovanie kvality výučby ekologickej výchovy na základnej škole nástrojom medzinárodnej spolupráce.
Počet pedagógov: 8
Forma: Absolvovanie plánovaných mobilít /štruktúrovaných kurzov v zahraničí, realizácia vzdelávania a rozvíjanie profesijných kompetencií pedagógov/
Grant na obdobie od 01.06.2022 do 31.08.2023: 13 856 EUR EUR
Koordinátor projektu: PaedDr. Lucia Baloghová
Mobilita učiteľov v Maďarsku - Job shadowing
Projekt č. 2024-1-SK01-KA121-SCH-000210846
V rámci Akreditácie programu ERASMUS+, ktorú naša škola získala v roku 2022 mali pedagógovia našej školy jedinečnú možnosť absolvovať job shadowing v Maďarsku. Cieľom tejto vzdelávacej mobility bolo oboznamovanie sa so školským systémom v susednej krajine, skúmanie implementácie inkluzívneho vzdelávania a zisťovanie, ako maďarské školy vedú žiakov k princípom trvalej udržateľnosti.
Naši učitelia navštívili dve vzdelávacie inštitúcie: Hévízi Illyés Gyula Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola v Hévízi a Egry József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola v Keszthely. Počas návštevy mali možnosť pozorovať vyučovanie, diskutovať s učiteľmi a školskými odbornými zamestnancami a zdieľať dobrú prax v oblasti výchovy a vzdelávania.
Veľmi inšpiratívna bola práca asistentiek a špeciálnych pedagógov, ktorí významne prispievajú k vytváraniu inkluzívneho prostredia pre všetkých žiakov. Naši pedagógovia sa oboznámili s metódami individuálneho prístupu, podporou detí s špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a efektívnymi stratégiami pre ich začlenenie do kolektívu.
Okrem inkluzívnych postupov nás zaujali aj ekologické projekty, ktorým sa školy venujú. Žiaci sa aktívne zapájajú do environmentálnych aktivít, starajú sa o zeleň v škole, recyklujú a prostredníctvom praktických úloh sa učia, ako prispieť k ochrane životného prostredia. Počas tejto návštevy sme načerpali množstvo nových nápadov a inšpirácií, ktorými obohatíme naše postupy v oblasti výchovy k trvalej udržateľnosti.
Táto skúsenosť bola pre nás nesmierne podnetná a motivujúca. Obohatili sme sa nielen o nové poznatky, ale aj o cenné kontakty, ktoré môžu viesť k ďalšej spolupráci medzi našimi školami. Veríme, že inšpirácie získané v Maďarsku prispejú k skvalitneniu výchovno-vzdelávacieho procesu na našej škole a pomôžu nám ešte lepšie napĺňať princípy inklúzie a ekologickej výchovy.
Mobilita učiteľov a žiakov v Chorvátsku
Projekt č. 2024-1-SK01-KA121-SCH-000210846
V dňoch 5. – 10. septembra 2024 sa 15 našich žiakov II. stupňa zúčastnilo mobility v Chorvátsku, počas ktorej sme navštívili Osnovnu školu Zadarski otoci v Zadare.
Oboznámili sme sa s ekologickými aktivitami žiakov a s konkrétnymi environmentálnymi projektami školy. Súčasťou programu bola návšteva národného parku Kornati a múzea soli Solana, kde sme sa dozvedeli viac o tradičných metódach získavania soli.
Zapojili sme sa aj do praktických ekologických aktivít – čistili sme pláž, tvorili pieskové sochy a realizovali pokus na meranie kyslosti oceánov pomocou kapusty.
Navštívili sme tiež Nin, kde sme si vyskúšali účinky liečivého bahna. Celá mobilita nám priniesla množstvo nových poznatkov a inšpirácií na environmentálne vzdelávanie a zároveň nové priateľstvá.
Projekt č. 2022-1-SK01-KA121-SCH-000057652
Naši učitelia sa v rámci projektu ERASMUS+ zúčastnili tieňovania učiteľov (job shadowing) v San Andrea School a St Ignatius College na Malte. Projekt realizovaný v rámci programu Erasmus+ je príkladom toho, ako môže medzinárodná spolupráca a výmena skúseností prispieť k zlepšeniu kvality vzdelávania.
Výsledkom tejto iniciatívy je nielen profesionálny rozvoj učiteľov, ale aj obohatenie výučby pre žiakov. Zameranie na environmentálnu výchovu a európske hodnoty vytvára základ pre udržateľnú budúcnosť a pripravenosť mladých ľudí na globálne výzvy.
PaedDr. Lucia Baloghová
V dňoch 16. 2. – 21. 2. 2024 sa pedagógovia našej školy zúčastnili štruktúrovaných kurzov v rámci programu Erasmus + na Tenerife.
Projekt č. 2023-1-SK01-KA121-SCH-000112491
Cieľom kurzu bolo pochopiť, čo znamená byť zelenou/ekologickou školou. Učitelia našli na kurze
inšpirácie pre seba, svoju učiteľskú kariéru a život v škole.
Získali informácie a vedomosti ako budovať zelenú klímu školy a vytvárať medzinárodné siete zelených
škôl. Osvojili si množstvo edukačných aktivít, ktoré môžu zapájať do vyučovacieho procesu všetkých
predmetov.
Účasť pedagógov na štruktúrovaných kurzoch postupne zmení a skvalitní vzdelávanie školy od
základov. Je kľúčom k úspešnej transformácii školy z tradičnej na modernú, otvorenú školu – školu bez
hraníc. Účasť na štruktúrovaných kurzoch učiteľom priniesla praktické skúsenosti a poznatky s
transformáciou obsahu predmetov do jeho digitálnej podoby, zoznámili sa s množstvom internetových
zdrojov, zdokonalili sa v komunikácii v cudzom jazyku a návštevou domácich škôl spoznali systém
vzdelávania žiakov v Španielsku.
Projekt sa primárne zameral na rozvoj kľúčových kompetencií a zručností učiteľov, aby dokázali
naštartovať, zavádzať a vyhodnocovať potrebné zmeny vo výchovno-vzdelávacom procese, naučili sa
pružne reagovať na potreby žiakov .
Kurzy, ktoré naši pedagogickí zamestnanci absolvovali v rámci mobility:
Učebňa bez hraníc
Zelená škola
Prevencia šikanovania
Eco-clil
Učiť žiakov trvalo udržatelnému životnému štýlu
Škola života ako súčasť inštitucionálneho vzdelávania a dobrovoľníctva
Naši pedagógovia sa v dňoch 2.10.2022 – 8.10.2022 zúčastnili vzdelávacej mobility jednotlivcov v rámci programu Erasmus+ KA1 na Sardínii.
Projekt č. 2022-1-SK01-KA121-SCH-000057652
Cieľom mobility bolo podporiť inklúziu v základnej škole pomocou celoživotného vzdelávania v medzinárodnom prostredí.
Účastníci mobility sa zdokonalili v anglickom jazyku, spoznali novú európsku kultúru a získali nové kompetencie a poznatky v oblasti inklúzie, ktoré budú využívať vo vyučovacom procese. Absolvovaním štruktúrovaných kurzov v anglickom jazyku sa účastníci mobility stali aj mentormi v oblasti inklúzie pre ostatných kolegov, a navzájom medzi sebou upevnili európske hodnoty so zreteľom na tú základnú, ktorou je hodnota k ľudskej dôstojnosti a rovnosti príležitostí.
Pedagógovia počas tejto mobility absolvovali tieto štruktúrované kurzy v anglickom jazyku:
Meno školy: | Základná škola, Tatranská Lomnica 14123, Vysoké Tatry |
Email školy: | zstatrlomnica@gmail.com |
Telefón: | +421 911 866 923 |
Adresa školy: | Tatranská Lomnica 14123, 05960 Tatranská Lomnica Slovakia |
Kontakt: | ekonóm: 052 4467 227
riaditeľ: 0911 866 923 výchovný poradca: 0918 735 707 školská jedáleň: 052 4467 836 |