História

Hovorí sa, že Tatranská Lomnica je jednou z najväčších a najkrajších tatranských osád. Nachádza sa 6 km východne od Smokovca, na úpätí Lomnického štítu.

Toto územie malo od roku 1209, kedy bolo predmetom prvej kráľovskej donácie Ondreja II viacerých vlastníkov. Posledným súkromným vlastníkom bol Ondrej Spóner, od ktorého toto územie odkúpil Uhorský štát v roku 1892. V tomto roku vznikli prvé štátne kúpele vo Vysokých Tatrách a ďalšia z tatranských osád -Tatranská Lomnica. V roku 1893 bol postavený Hotel Lomnica, v tom čase najväčší na území Vysokých Tatier, neskôr pozoruhodný Kúpeľný dom s bazénom a vodoliečbou. V roku 1905 bol postavený reprezentačný Grandhotel, ktorý bol v roku 1919 premenovaný na Grandhotel Praha. V tom čase vyrástli aj viaceré športoviská, lyžiarska a sánkarská dráha, klzisko, tenisové kurty.

V medzivojnovom období vyrástlo v Tatranskej Lomnici množstvo rodinných penziónov a súkromných rezidencií. V roku 1933 vyrástla aj najväčšia moderná zotavovňa Morava. Svoju hlavnú turistickú atrakciu získala osada v rokoch 1937 - 1940, keď bola vystavaná visutá lanovka na Skalnaté Pleso a Lomnický štít. Jej výstavba umožnila aj výstavbu astronomických a meteorologických pracovísk pri Skalnatom plese a na Lomnickom štíte.

V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch sa Tatranská Lomnica stala hlavným centrom odborárskej rekreácie na Slovensku. Pribudli nové hotely (Slovan, Horec), zotavovne (Urán, Odborár, Slovakia, Sasanka, Družba - teraz Willi). Majstrovstvá sveta 1970 priniesli so sebou ďalší rozvoj. Bola postavená nová kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, ktorá postupne nahradila starú.

Vďaka organizácii svetového zrazu medzinárodnej Asociácie karavanistov (FICC), vzniklo južne od Tatranskej Lomnice v roku 1974 veľké rekreačné a ubytovacie centrum, dnešný Eurocamp FICC s budovou recepcie, barom, bungalovmi, obchodmi, saunou, bazénom.

História lanoviek vo Vysokých Tatrách

=> navštívte virtuálnu výstavu o histórii tatranských lanoviek...

Visutá lanová dráha
Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso

Visutá lanová dráha od Grandhotela Praha po vyše 70 rokoch existencie doslúžila: aj keď sa spoločnosť J&T prvé mesiace vážne zaoberala jej rekonštrukciou, od tohto zámeru upustila po konzultáciach s renomovanými firmami (Poma, Doplmayer,....). Na jej počesť však vznikol zásluhou J&T dokumentárny film o histórii lanoviek v Tatrách, ktorý mal premiéru na Medzinárodnom festivale horských filmov v októbri 2005 v Poprade.

100 rokov golfu pod Tatrami

Golfový areál Black Stork Veľká Lomnica sa nachádza na úpätí Vysokých Tatier medzi Veľkou a Tatranskou Lomnicou. Areál Black Stork nadväzuje na golfovú tradíciu Vysokých Tatier.

Prvýkrát sa pod Tatrami hral golf v roku 1906, kedy bola Tatranská Lomnica obľúbeným víkendovým miestom hornouhorskej šľachty. Skutočné 9 jamkové ihrisko postavili pod vedením Laubera Dezsa v Lomnici, v rokoch 1908 až 1909. Golf sa vrátil do Vysokých Tatier v roku 1999 otvorením cvičnej lúky. V priebehu ďalších rokov bolo rozšírené a dnes je jedným z najdynamickejšie sa vyvíjajúcich športovorekreačných areálov vo Vysokých Tatrách.

Prvé profesionálne 9 jamkové ihrisko bolo otvorené 20. augusta 2005 a je súčasťou vznikajúceho 27 jamkového golfového areálu.Návštevníci majú k dispozícii dve 9 jamkové ihriská- profesionálne a téningové, ktoré je ideálne pre začiatočínajúcich hráčov. Toto ihrisko sa volá Public 9 a od pondelka do štvrtka je otvorené aj pre hráčov, ktorí nevlastnia zelenú kartu. K dispozícii sú ďalej driving range, putting green a golfový simulátor.

V rámci doplnkových služieb sú samozrejmosťou požičovňa golfovej výstroje, golfová škola, tréningové hodiny a v rámci celého roka rôzne golfové balíčky.

Toto je Váš text, môžete ho kedykoľvek zmeniť.